اسکراب چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

ماویتا
27 آبان 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
اسکراب چیست و چه فوایدی دارد؟

تجمع لایه‌های مرده و سلول‌های غیرفعال در پوسته خارجی صورت می‌تواند باعث بروز جوش التهابی، باز شدن منافذ، ایجاد لک و کاهش اثر بخشی محصولات موجود در روتین پوستی شود. اسکراب‌ ها یکی از لایه بردارهای فیزیکی هستند که می‌توانند به کاهش سلول‌های مرده و افزایش خون‌رسانی به لایه‌های زیرین کمک کنند.

داشتن پوست شاداب، جوان و زیبا می‌تواند به صورت مستقیم بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار باشد. شما هم می‌توانید با استفاده درست از اسکراب پوست صورت و بدن، از تجمع لایه‌های مرده جلوگیری کرده و احساس سبکی، تازگی و زیبایی را تجربه کنید.

اسکراب پوست چیست؟

لایه بردارها یکی از مهم‌ترین اجزای روتین‌های پوستی هفتگی هستند که در بسته‌بندی‌های مختلف به فروش می‌رسند. Scrub‌ اسکراب‌ها با دانه‌های درشت یا ریزی که دارند باعث جدا شدن سلول‌های مرده و شکسته شدن پیوندهای لیپیدی و پروتئینی بین سلول‌ها در لایه‌های شاخی پوست اپیدرم می‌شوند. اسکراب کردن با فواصل زمانی مناسب به کنترل چربی، کاهش جوش‌ها، افزایش شادابی و طراوت پوست کمک می‌کند.


اسکراب لاکچری کوین یک لایه بردار با کیفیت است که می‌تواند با حذف لایه‌های مرده به افزایش کیفیت و زیبایی پوست شما کمک کند. اسکراب‌های گرانولی به خاطر داشتن دانه‌های ریز و درشت فرآیند جدا شدن لایه‌های اضافی را از روی پوست تسهیل کرده و به تسریع رشد سلول‌های جدید در لایه بازال کمک می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اسکراب کردن به موقع می تواند علاوه بر تنظیم سطح چربی پوست به از بین رفتن باقی مانده مواد آرایشی و گرد و غبار موجود در لایه‌های شاخی کمک کند.

آیا خرید اسکراب در روتین پوستی واجب است؟

کم توجهی و بی‌توجهی نسبت به حضور چ استفاده از لایه بردارهای سرمی شیمیایی و پیلینگ‌های فیزیکی در روتین پوستی باعث مسدود شدن منافذ پوست با چربی و سلول‌های مرده خواهد شد. در این شرایط احتمال بروز آکنه، تبخال، جوش و مشکلات پوستی افزایش خواهد یافت.

از دیگر عوارض استفاده نکردن از اسکراب در روتین پوستی می‌توان به پیری پوست، چروک شدن و عدم شادابی و کاهش طراوت پوست اشاره کرد. لایه بردار مناسب و اسکراب درست می‌تواند به افزایش تغذیه رسانی پوست و افزایش شادابی اپیدرم کمک کند.

ترکیبات موجود در اسکراب‌های صورت و بدن

اغلب اسکراب‌ها دانه‌های گرانول مانندی دارند که در پایه‌ای از ترکیبات مایع فرموله شده‌اند. این دانه‌ها با زبرتر کردن بافت کلی فرمولاسیون محصول/ که اغلب به صورت کرم یا ژل مانند است( به راحت‌تر جدا شدن سلول‌های پوستی مرده کمک می‌کنند.

نکته: فرمولاتور با در نظر گرفتن خواص محصولات مختلف، ممکن است از ویتامین‌ها ترکیبات آبرسان، مرطوب کننده‌ها یا نرم کننده‌ها در ترکیبات کلی اسکراب کمک بگیرد. 

گرانول‌های موجود در اسکراب اغلب از جنس پلی اتیلن هستند. برخی دیگر از این دانه‌های ریز و زبر، از ترکیبات طبیعی مثل پوست پسته خرد شده، هسته خرد شده میوه، پوست خرد شده گردو یا بادام و دانه‌های ریز قهوه تهیه شوند.

حضور ترکیبات گیاهی و ارگانیک و میزان غنی بودن فرمولاسیون می‌تواند از مهم‌ترین عوامل موثر دربیمت اسکراب باشد.
از دیگر ترکیبات درون این لایه بردارهای فیزیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ آنزیم‌های لایه بردار
✅ هیالورونیک اسید
✅ آلفا هیدروکسی اسید
✅ بتا هیدروکسی اسید
✅ رتینوئیک اسید
✅ لاکتیک اسید
✅ سالیسیلیک اسید
✅ گلیکولیک اسید

مزایای استفاده از اسکراب پوست

اسکراب‌ها با کنترل چربی و افزایش جریان خون به حذف سلول‌های مرده و افزایش کلاژن سازی در سلول‌های جوان کمک می‌کنند. از مهم‌ترین دلایل استفاده از اسکراب در روتین پوستی هفتگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریزش سلول‌های مرده در لایه کرنئوسیت اپیدرم

به طور معمول لایه‌های پوستی جدید هر ۲۸ روز یک‌بار جایگزین سلول‌های مرده قدیمی می‌شوند. البته با افزایش سن و کاهش کلاژن سازی در بدن، سرعت ریزش سلول‌های پوستی تا حدی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط با کمتر شدن سرعت لایه برداری، منافذ پوست مسدود شده و بافت پوست کدر و کرخت می‌شود.

اسکراب کردن منظم علاوه بر باز کردن منافذ و تمیز کردن آن‌ها می تواند به افزایش گردش خون و بالا بردن سرعت جای‌گزینی پوست در لایه‌های زنده زیر اپیدرم کمک کند.

افزایش سرعت تولید کلاژن و الاستین در سلول‌های پوستی

تحریک عضلات و ماساژ درست پوست می‌تواند به افزایش تولید فیبرهای الاستین و پروتئین کلاژن کمک کند. این دو پروتئین از مهم‌ترین ترکیبات ساختاری در لایه‌های پوستی هستند که علاوه بر جوانی و شادابی در قابلیت کشسانی و الاستیسیته پوست نقش دارند.

با افزایش سن کلاژن سازی در پوست ما کاهش پیدا می‌کند. افزایش تولید این دو پروتئین می‌تواند به کاهش چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی در قسمت خط خنده و دور چشم کمک کند.

روشن شدن و یکنواخت شدن رنگ پوست

حضور ترکیبات روشن کننده و آنتی اکسیدان‌های مهار کننده ملانین ساز / در بسیاری از فرمولاسیون‌ها / باعث می‌شوند تا خشکی، کدری و زبری پوست کاهش پیدا کند. اسکراب‌های حاوی ویتامین c باعث روشن و شفاف شدن پوست صورت خواهند شد.

اگر اسکراب شما حاوی ترکیبات جاذبه رطوبت مثل هیالورونیک اسید باشد، احتمالاً رطوبت پوست شما با مصرف این محصول تامین خواهد شد. اگر به دنبال داشتن پوستی نرم، جوان با چین و چروک‌های کمتر هستید، بهتر است از ترکیبات و اسکراب‌هایی با خواص درمانی کمک بگیرید تا بتوانید بسیاری از عیوب پوستی را برای همیشه درمان کنید.

دریافت نتیجه بهتر است از سایر محصولات موجود در روتین پوستی

جذب سطحی محصولات موجود در روتین /سرم و لوسیون/ بدون لایه برداری بسیار ناچیز است. استفاده از اسکراب علاوه بر حذف سلول‌های مرده می‌تواند به جذب بهتر محصولاتی مثل سرم‌ها و لوسیون‌ها کمک کند. نفوذ عمقی‌ترِ این مواد به لایه‌های زیرین پوست باعث اثربخشی بیشتر محصولات کنترل کننده لک، ضد آفتاب‌ها و تسریع فرآیند جوان‌سازی پوست می‌شود.

مزایای اسکراب کردن پوست صورت و بدن

سم زدایی بیشتر با افزایش گردش خون

ماساژ درست اسکراب بر روی پوست صورت با افزایش گردش خون مویرگی در لایه‌های زیرین پوست به همراه است. این فرایند به افزایش اکسیژن رسانی و بهبود فرایند کلاژن سازی در سلول‌های کراتینوسیت منجر می‌شود و به حذف سلولیت‌، استرچ مارک و خطوط پوستی ریز، کمک می‌کند.

اسکراب کردن درست و اصولی به سم زدایی طبیعی بدن کمک کرده و باعث حذف عناصر مضر از غدد لنفاوی خواهد شد.

مزایای اسکراب کردن صورت برای مردان

استفاده از اسکراب‌های فیزیکی و شیمیایی علاوه بر کاهش حجم سلول.های مرده می تواند به تسهیل اصلاح کردن ریش و تمیزی خط ریش شما کمک کند. جالب است بدانید که اسکراب درست و به اندازه می‌تواند باعث بهبود وضعیت موهای زیرپوستی و خوابِ رشد ریش صورت شود.

این اسکراب‌ها با کاهش زبری پوست به اصلاح تمیزتر و راحت تر کمک می‌کنند. فراموش نکنید که غفلت از لایه‌برداری و حضور پوست مرده باعث بسته شدن منافذ می‌شود. حضور برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های مختلف بر روی پوست می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مثل برآمدگی و زخم شود.

انواع مختلف اسکراب صورت و بدن

فرمولاتورها و محققین صنایع آرایشی و مراقبت از پوست، اسکراب‌ها را در دسته بندی‌های متفاوتی جای می‌دهند اگر بخواهیم این محصولات پرکاربرد و بسیار مفید را بر اساس نوع پوست و ترکیبات موجود در محصول دسته بندی کنیم، باید به زیر مجموعه‌های اشاره شده توجه کنید.

اسکراب مخصوص پوست خشک

افرادی که پوست دهیدراته و خشک دارند، باید از لایه بردارهای فیزیکی به صورت مداوم استفاده کنند. استفاده از اسکراب‌های دانه درشت باعث بروز جراحت‌های پوستی کوچک و خراش‌های بسیار ریز خواهد شد؛ بنابراین بهتر است از لایه بردارهای فیزیکی یا اسکراب‌هایی با دانه‌های ریز برای این نوع پوست استفاده کنید که حاوی هیالورونیک اسید و نیاسینامید باشند. این ترکیبات با حذف سلول‌های مرده و افزایش قدرت ترمیم پوست به جایگزینی پوست با سلول‌های زنده کمک می‌کنند.

اسکراب پوست حساس

ماساژ دادن هر گونه اسکراب بر روی پوست‌های حساس یا سوپر سنستیو، منجر به بروز التهاب و حساسیت بیشتر پوست خواهد شد. بهتر است به جای لایه برداری از کرم‌های نرم کننده و پیلینگ‌های آنزیمی بسیار ملایم برای این نوع پوست‌ها کمک بگیرید. افراد با بیماری‌های درماتیت سبوره و پسوریازیس بهتر است از صابون‌ها و پاک‌کننده‌های مخصوص پوست خود استفاده کنند و از اسکراب کردن و ماساژ دادن محصولات پوستی بر روی اپیدرم و خود جلوگیری کنند.

اسکراب مخصوص پوست چرب

ترشح بیش از حد سبوم در افرادی که پوست چرب دارند، ممکن است نشانه‌ای از کم آب شدن و کمبود ترکیبات جاذب رطوبت در لایه‌های پوستی باشد. برای پیشگیری از بروز مشکلات این چنینی و کنترل چربی پوست بهتر است از اسکراب‌هایی که خاصیت آبرسانی و کنترل چربی داشته استفاده کنید.

فراموش نکنید که افراد با پوست چرب می‌توانند در هفته ۲ الی ۳ با پوست خود را به وسیله اسکراب‌ها لایه برداری کنند تا اثربخشی و قدرت نفوذ محصولات روتین پوستی و ترکیبات موثره موجود در آن‌ها را افزایش دهند.

استفاده بیش از حد از اسکراب‌ها در افراد با پوست خشک می‌تواند لایه‌های محافظتی طبیعی پوست را برداشته و باعث ایجاد سطح دفاعی چرب‌تر شود. با مصرف درست اسکراب و کنترل چربی از روز موارد این‌چنینی جلوگیری کنید.

اسکراب مخصوص پوست مختلط

اگر پوست شما نیز از نوع مختلط است و در قسمت‌های خشک یا چرب شده است. بهتر است از محصولات مخصوص پوست خود استفاده کنید. این محصولات حاوی آبرسان‌های قوی و ترکیبات کنترل کننده چربی هستند و می‌توانند با خاصی که فرمول توان برای آن‌ها در نظر گرفته به رفع مشکلات پوستی شما کمک کند.

استفاده بیش از حد از لایه بردارها در پوست‌های مختلف می‌تواند باعث خارش و سوزش قسمت‌های خشک شود. بهتر است پس از بهره‌برداری حتما از مرطوب کننده‌های قوی استفاده کنید.

انواع اسکراب بر اساس نوع مصرف

علاوه بر اسکراب صورت، محصولات جدیدتری برای قسمت‌های دیگر بدن نیز در بازارهای ایرانی وجود دارند. اسکراب‌های لایه بردار قبل از شیو کردن برای قسمت‌های مختلف بدن فرموله شدند. اسکراب‌های بدن معمولاً قدرت بیشتری دارند و شما می‌توانید آن‌ها را به وسیله یک برس یا اسفنج مخصوص به کار بگیرید.

این اسکراب‌ها با حذف سلول‌های مرده و افزایش گردش جریان خون و براشینگ خشک به افزایش کلاژن سازی در سلول‌های پوستی بدن کمک می‌کنند. جالب است بدانید که امروزه اسکراب‌های مخصوص پوست دست، پوست  پا، اپیدرم صورت و نواحی دیگر بدن تولید شده‌اند.

شما می‌توانید با توجه به فیزیکی یا شیمیایی بودن اسکراب‌ها از پدهای پنبه یا لیف‌های نرم برای استفاده از خواص لایه برداری این محصولات کمک بگیرید.

آیا پس از انجام اسکراب صورت را آبکشی کنیم؟

اسکراب کردن فرایندی غیرتهاجمی است و پوست صورت را زخم نمی‌کند. شما باتوجه به میزان چربی و خشکی پوست‌تان می‌توانید یک تا سه بار در هفته فرآیند اسکراب کردن را تکرار کنید.


بسته به نوع محصولی که تهیه کرده‌اید ممکن است آب کشی ضروری یا غیر ضروری باشد. از آنجا که بیشتر از اسکراب‌ها دانه‌های ریز و درشتی درون خود دارند، بهتر است پس از انجام اسکراب و در پایان حرکات ماساژ مانند، صورت خود را به کمک فیس واش بشویید. شستن ملایم صورت با دست یا فیس براش می‌تواند به اثربخشی بیشتر محصول و لایه برداری عمقی‌تر پوست کمک کند.

مراحل اسکراب کردن پوست صورت

استفاده از اسکراب بسیار ساده است. اگر پوست خشکی دارید، بهتر است بیشتر از دوبار در هفته اسکراب نکنید. اگر پوست شما از نوع چرب می‌باشد بدون نگرانی تا ۴ بار در هفته پوست خود را با اسکراب‌های مخصوص پوست چرب لایه برداری کنید. اسکراب‌ها علاوه بر زدودن ترشحات غدد سباسه، می‌توانند به هیدراته ماندن و جوان شدن پوست شما کمک کنند. طبق مراحل زیر پوست خود را لایه‌برداری کنید تا به بهترین نتیجه برسید:

✅ انجام تست حساسیت را فراموش نکنید.

مقدار قابل توجهی از محصول خریداری شده را بر روی پوست پشت دست خود امتحان کنید. پس از اسکراب کردن محصول را به مدت نیم ساعت نشورید. در صورتی که پوست شما دچار قرمزی، خارش و التهاب شد محصول را به صورت خود نزنید. پوست شما به مواد موجود در این محصول مراقبتی واکنش نشان داده است.

در صورت بروز مشکلات شدیدتر بهتر است به پزشک پوست مراجعه کنید. اگر پوست شما هیچ واکنشی به فرمولاسیون محصول نداد، می‌توانید بدون نگرانی از اسکراب خریداری شده برای لایه‌برداری پوست صورت خود کمک بگیرید.

✅ قبل از استعمال اسکراب دستان خود را بشویید.

حضور باکتری‌ها و عوامل بیماری زا یا مولد جوش بر روی دست می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی شود.
پوست صورت خود را با آب مرطوب کنید. مرطوب کردن پوست صورت به شما کمک می‌کند تا به راحتی اسکراب را با حرکات

✅ صورت ماساژ و مالش دورانی جذب پوست دهید.

پوست خود را در حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه حرکات دورانی به سمت بالا ماشاژ دهید تا تمامی لایه‌های شاخی مرده از سطح اپیدرم جدا شوند.
اسکراب را از روی دستان خود بشویید و پس از چند دقیقه به کمک میسلار واتر یا آبکشی ساده باقی‌مانده‌های گرانولی اسکراب را از پوست خود جدا کنید.

نحوه انتخاب بهترین اسکراب برای پوست صورت

بعد از اسکراب چه محصولاتی استفاده کنیم؟

حال که پوست خود را به کمک اسکراب لایه برداری کرده‌اید و پوست تازه متولد شده است، لازم است از مرطوب کننده استفاده کنید. درست پس از اسکراب زدن لازم است تا برای جبران رطوبت از دست رفته اقدام کنید. کرم‌های آبرسان یا سرم‌های هیالورنیک اسید بهترین ترکیباتی هستند که می‌توانند به عنوان مرطوب کننده عمل کنند.

اشعه ماورا بنفش موجود در تابش های حاصل از آفتاب می‌تواند باعث پیری پوست و کاهش کلاژن سازی در سلول‌های لایه زیرین پوست شود. بهتر است برای جلوگیری از پیری زودرس از ضدآفتاب‌های بی‌رنگ با spf بین ۳۰ تا ۵۰ کمک بگیرید.

ممنوعیت‌های بعد از اسکراب و لایه برداری

💣 خودداری از مصرف تونر و محصولات پوستی حاوی الکل
💣 پرهیز از آرایش‌های سنگین و سرم‌های قوی لایه بردار /سرم اسید تراپی/
💣 خودداری از ماساژ غیر اصولی پس از اسکراب
💣 پرهیز از انجام وکس یا پارافین تراپی
💣 دوری از آفتاب و تابش مستقیم و غیر مستقیم نور خورشید
💣 خودداری از دستکاری کردن جوش‌ها و کومدون‌های التهابی و سرسیاه

چه اسکرابی برای پوست خود  بخریم؟

به جای تحمل کردن درد لیف لایه بردار و تمیز کردن عمقی که منافذ، به دنبال خرید یک اسکراب با ترکیبات طبیعی و ملایم باشید. این محصولات علاوه بر جداسازی سلول‌های مرده، از پیری پوست شما جلوگیری می‌کنند. انتخاب درست اسکراب می‌تواند به درخشش بیشتر پوست شما کمک کند.

از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید اسکراب مناسب صورت باید به آن توجه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ محصول دارای پروانه بهداشت بسته بندی مناسب و مقاوم باشد.
✔ بسته‌بندی اسکراب باید تاریخ تولید و تاریخ اکسپایر قابل رویتی داشته باشد.
✔ محصول خریداری شده باید از ترکیبات گیاهی و منشاء طبیعی تولید شده باشد و میزان مواد شیمیایی، اسانس و رنگ دانه ها در آن حداقل و رو به صفر باشد.
✔ حجم کلی محصول باید در مقایسه با قیمت آن متناسب باشد.

کلام نهایی

اسکراب کردن یکی از راهکارهای بسیار ساده برای جلوگیری از باز شدن منافذ پوست ایجاد آکنه و لک‌های ناشی از تجمع سلول‌های مرده پوستی است. پیشنهاد می‌کنیم که جایی برای اسکراب در سبد روتین پوستی خود ایجاد کنید تا بتوانید از مزایای لایه بردارهای فیزیکی برای بهبود کیفیت و کاهش سرعت پیری پوست کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که استفاده مداوم از اسکراب می‌تواند به داشتن پوستی شاداب و تازه کمک کند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.